by Jan 

Jak robić czarno białe zdjęcia

0 Comments

czarno białe zdjęcie podróż w czasie

Skoro interesujesz się fotografią, potocznie zwanym robieniem zdjęć, to założę się, że chodź raz w swoim telefonie wybrałeś opcję czarno białe zdjęcia. Z pewnością padło wtedy kilka ujęć, jednak czy były one na pewno tak klimatyczne jak byś chciał czy może czegoś im brakowało?
W tym wpisie zastanowimy się wspólnie jak robić czarno białe zdjęcia aby robiły wrażenie.

widok z wiezy ratuszowej we Lwowie

Jak uzyskać efekt czarno białego zdjęcia?

Możliwości w zasadzie są dwie. Pierwsza to wybór odpowiedniego trybu w aparacie, a w naszym przypadku telefonie. To rozwiązanie ma jedną wadę – później może być ciężko pokolorować to zdjęcie (jeśli nastałaby taka potrzeba).
Druga możliwość, to zrobienie zdjęcia kolorowego, a następnie jego obróbka przy użyciu odpowiednich filtrów i programów. Ten sposób ma tą przewagę, że zachowujemy wersję kolorową a czarno białą kopię stworzymy w zadowalających nas odcieniach.
Myślę, że z pewnością sobie poradzisz z wyborem odpowiedniego filtra dającego zadowalający Cię klimat, dlatego w tym wpisie skupimy się na opcji pierwszej.

Pierwsze próby

Jak z pewnością wiesz trening czyni mistrza dlatego spokojnie, baw się robiąc zdjęcia i eksperymentuj!
Mam nadzieję, że już ukończyłeś mój kurs robienia zdjęć telefonem i doskonale wiesz jak ująć dobry kadr.

W zdjęciu czarno białym oglądający skupia uwagę na obiektach i postaciach uwiecznionych na fotografii, w przeciwieństwie do zdjęcia kolorowego, gdzie naszą uwagę może przykuć wyrazisty jaskrawy kolor np. czerwony dziób bociana, a nie cała jego sylwetka.

zdjecie czarno biale bocian
czarno białe zdjęcie podróż w czasie

Podróż w czasie

Wiele osób chciałoby móc cofnąć się w czasie i zobaczyć jak to się kiedyś żyło i poczuć ten klimat. Dzięki zdjęciom czarno białym masz taką możliwość. Wykonując odpowiedni portret czarno biały możesz poczuć chodź odrobinę dawnego klimatu. Jeśli chcesz możesz także dodać efekt zniszczenia, poszarpania lub inny, który jeszcze wyraźniej zaakcentuje dawny klimat.

Kiedy NIE robić zdjęć czarno białych?

Zdjęcia czarno białe mogą się sprawdzić w niektórych przypadkach, zależnych od wizji artysty.
Są jednak wyjątki, kiedy moim zdaniem warto zachować kolory na zdjęciu.
Chcąc oddać pełen urok wykwintnej potrawy warto zachować jej barwy aby dokładnie wyeksponować jej kunszt i składniki. Podobnie może być z tęczą i bawiącymi się dziećmi. Bez kolorów takie ujęcia mogą być odebrane za smutne.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Subskrybuj aby być na bieżąco!